BASINDA ROMANOV KOYUNLARI

 

Trakya’da dağıtılmak üzere 300 bin adet 35-50 kilo arasında değişen Romanov ırkı koyun ithal edilecek. Kurbanlıkların kilogram fiyatlarının 8-9 liraya kadar düşmesi hedefleniyor

İthal Kurbankık Koyunlar

Hayvan kaçakçıları melezler için “saf ırk” belgesi hazırladı.

Kurbanlıkların kilogram fiyatlarının 8-9 liraya kadar düşmesi hedefleniyor.

Ette yaşanan yüksek fiyatların dengelenmesi için ithal ete verilen iznin ardından bu kez de 300 bin adetten fazlası koyun, 100 binden fazlası kasaplık, 20 binden fazlası besilik olmak üzere kontrol belgesi düzenlendi. Koyunlar Avustralya’dan, büyük başlar ise Bulgaristan’dan gelecek.

Trakya Bölgesi’ne dağıtılacak kurbanlık koyunlar için 303 bin 500 adetlik kontrol belgesi düzenlendiğini dile getiren ETBİR Sözcüsü Ahmet Yücesan Avustralya’dan gelecek olan koyunların Türkiye’de bulunan Kıvırcık cinsi koyuna eşdeğer olan Romanov ırkı olduğunu söyledi. Geçen yıl Türkiye’de 1 milyon 750 bin kurbanlık koyun kesildiğini ifade eden Yücesan şu bilgileri verdi:35 - 50 kilo arasında değişiyor
“Kurbanlıkların yüzde 40’ı başta İstanbul olmak üzere Trakya bölgesinde kesiliyor. Bu nedenle gelen ırk Trakya’yı rahatlatacak. 35-50 kilo arasında değişen Romanov ırkı bizim Kıvırcık olarak tabir ettiğimiz ırka denk geliyor. Bu ırkın hem Avustralya’da bulunması hem de fiyatların bizdekine oranla 5’te 1 ucuz olması etken teşkil ediyor. Hatırlanacağı gibi geçen yıl kurbanlık koyunların kilosu 12-13 TL’ye kadar çımıştı. Bu yıl ithal koyunla bu rakamın 8’e kadar gerileyeceğini söyleyebiliriz.”
Türkiye nüfusunun yüzde 15’inin Trakya’da yaşadığını ancak hayvan miktarının sadece yüzde 5’inin bölgede olduğunu dile getiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ da şunları söyledi:
“Şap hastalığı riski nedeniyle Anadolu’dan geçişler çok sıkı yapılıyor. Trakya bölgesini rahatlatmak için önem taşıyor. Zaten ithal edilecek hayvanlarda halkın tanıdığı bir ırk. Öte yandan bizim bir korkumuz da üreticilerin ellerindeki damızlık hayvanları kesmeleriydi. Bu kararla birlikte bu risk de ortadan kalkmış oldu.”.

milliyet qrcode

Alıntı Milliyet Haberin Devamı

'Çakma Romanovlar' Türkiye yolunda

Çakma Romanov Koyunları

Hayvan kaçakçıları melezler için “saf ırk” belgesi hazırladı.

Türkiye’ye Bulgaristan’dan melez hayvan girişinin yasak olmasına rağmen hayvan kaçakçıları binlerce melez Romanov koyununu getirmeye hazırlanıyor. İddiaya göre Almanya’nın çeşitli bölgelerinden toplanarak Bulgaristan’a gönderilen damızlık melez Romanov koyunları, kulak küpeleri ve evrakları değiştirilerek yasal yollarla Kapıkule’den Türkiye’ye sokulacak.

Türkiye ve Almanya- ’da faaliyet gösteren bir kaçakçılık şebekesi, kulak küpeleri ve evrakları yasa dışı olarak değiştirilmiş binlerce melez Romanov koyununu yurda getirecek. İddiaya göre T.C. liderliğindeki ve A.O.Ç. T.T,R.Ü. ve kardeşinden oluşan kaçakçılık şebekesi,Almanya’nın Duisburg, Freiburg,Aachen,Dortmund ve Siegen bölgelerinden melez Romanov koyunlarını toplayarak Bulgaristan’da evrak işlemlerini yapacak.

bugun qrcode

Alını Bugün Gazatesi Haberin Devamı

Kırıkkale Romanov Koyunu Ve Halep Keçisini Sevdi

Kırıkkale Romanov Koyunlarını Sevdi

Kuzu makinesi olarak bilinen Romanov koyunları ve dünyada en fazla süt verdiği söylenen Halep keçileri, Kırıkkale’de büyük rağbet görüyor. İlin iklimine kısa sürede alışan koyunlar ve keçilerin çok rahat alıcı bulduğu belirtiliyor.

Kırıkkale’nin Çelebi ilçesinde üretimi yapılan Romanov koyunlarının ve Halep keçilerinin satışı yapılıyor. Artan talep sayesinde Kırıkkale ve çevre illerin, koyun ile keçilerin üssü olması düşünülüyor. Romanovların asıl anavatanlarının Rusya olduğunu açıklayan üretici Kemal Öztürk, bu koyun cinsinin üreticiler arasında kuzu makinesi olarak bilindiğini ifade etti.

aktif qr code

Alıntı AktifHaber Haberin Devamı

Kırıkkale Romanov Koyunu Ve Halep Keçisini Sevdi

Türkiye de Romanov Koyunları

Kars Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yusuf Yurdalan, Romanov melezi koyunları Kars’a getireceklerini ve üç çiftçiye 20’şer adet dağıtacaklarını söyledi.
Yurdalan, “Romanov melezindeki amaç et veriminin yüksek, bir batımda 2 veya 4 doğum söz konusudur. Bir diğer özelliği ise bir buçuk yılda iki kez doğum gerçekleştiriyor olmasıdır. Biz bu projemizi özel idareye sunduk ve tamamen hibe ile değil de geri dönüşümlü olarak faizsiz iki yıldan sonra üç yıl geri dönüşümü sağlanmış olacağız” dedi.

Yurdalan ayrıca, proje dahilinde çiftçiye verilecek Romanov koyunlarının 1 yıl boyunca takibi yapılarak gelir-giderleri hesaplandıktan sonra yaygınlaştırılmasının planlandığı ifade etti.

kars qrcode

Alıntı Kafkas Haber Ajansı Haberin Devamı

Gazete Ve İnternette Romanovlar

Basında Romanov koyunları sayfamızdan gazetelerde veya internet haber sitelerinde çıkmış romanov koyunları ile ilgili bilgi ve makalelerin yayınladığı sayfamızdır. Yeni haberler ve bilgiler oldukça Basında Romanov koyunu sayfamızdan takip edebilirsin.

Reklam Alanı