Romanov Koyunu

Romanov ; kanaatkar, sıcağa, soğuğa ve iklim değişikliklerine dayanıklı, yağsız kuyruklu, orta cüsseli (koyunlar 50-55 kg, koçlar 55–80 kg), etleri oldukça lezzetli olan bir ırktır. Romanov koyunun en büyük özelliği yüksek döl verimliliği olmasıdır bu sayede bir batımda 4 yavru alabilirsiniz. Bir çok ülkede melezleme çalışmaları yapılmaktadır. Ülkemizde de Romanov koyunlarının 2004 yılında Ankara üniversitesi tarafından melezleme yapılmıştır. Bu tarihten itibaren devamlı olarak üretimi sürmüştür. 2011 yılında Osman Nuri GÜNAY Rusya'dan Saf olarak ülkemize getirmiştir. Türkiye'de Ankara başta olmak üzere Kırıkkale'de 1 tane saf romanov koyunu bulunmaktadır. Saf romanov koyunları Osman Nuri bey tarafından üretimleri yapılmaktadır. Kazan'da kurulan çiftlikte üretime devam etmektedir.

Romanov Koyunu

Romanov koyunları kuzu makinesi olarak adlandırılır. Bu lakabı yüksek doğurganlığından almaktadır. Eti, Sütü , Yününden yüksek verimlilikle yararlanılmaktadır. Koyun çiftliği ve küçük baş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin tercih etmesinin başlıca nedenleri bunlardır. Türkiye'de sayılı kişilerde olduğu için romanov alacak çiftçilerimize uyarı yapmaktan geçemeyeceğiz. Normal koyunları Romanov melezi veya Saf Romanov ırkı koyunu diye sizlere verebilirler. Bunları iyice araştırarak almalarını tavsiye ederiz.

Romanov en yüksek üretken oranına sahip koyun ırkıdır. Aynı zamanda üreme ve diğer nitelikleri güvenebilirsiniz: iyi doğurganlık, cinsel sezon, son derece yoğun anne içgüdüsü, atılganlık, kuzu doğuştan çok büyük gücü gelişmiş , iyi değerde süt verimliliği vardır. Tüm bu özellikleri romanov koyununda saf olarak bulunur.